Relacja z seminariów naukowych w MS i MC

Uczestnicy seminarium naukowego przed wejściem do Ministerstwa Sprawiedliwości

W dniach 5-6 marca 2020 r. dziesięć osób z naszego Koła wraz z Opiekunem miało przyjemność uczestniczyć w seminariach naukowych zorganizowanych na naszą prośbę w Ministerstwie Sprawiedliwości i Ministerstwie Cyfryzacji. Poniżej zamieszczamy relację z tego niezapomnianego wyjazdu.

W ślad za wyjątkowo udanym seminarium naukowym w Urzędzie Ochrony Danych Osobowych, w którym uczestniczyliśmy w marcu 2019 r., postanowiliśmy zwrócić się z prośbą do Ministerstwa Sprawiedliwości i Ministerstwa Cyfryzacji o zorganizowanie dwóch seminariów poświęconych tematyce rejestrów sądowych oraz informatyzacji sądownictwa i administracji publicznej. Koordynacją działań w ramach tego projektu zajął się Prezes Koła – Artur Janicki.

Oba Ministerstwa pozytywnie odniosły się do naszej inicjatywy. Po ustaleniu terminu spotkania tradycyjnie zaproponowaliśmy dołączenie do niej członkom kół naukowych z innych uniwersytetów. Na wspólne uczestnictwo w seminariach chętnie zgodzili się koleżanki i koledzy z Uniwersytetu w Białymstoku (Koło Naukowe Prawa Własności Intelektualnej, Mediów i Internetu UwB) oraz Uniwersytetu Warszawskiego (Koło Naukowe Prawa Nowych Technologii UW).

Wczesnym rankiem 5 marca wyruszyliśmy do Warszawy…

Już sama podróż do Warszawy okazała się niezapomniana. Nie, nie chodzi tu utrudnienia spowodowane epidemią koronawirusa (o niej nie było jeszcze wtedy głośno), lecz o wypadek kolejowy na trasie Toruń-Włocławek, na skutek którego część uczestników seminariów (w tym nasz Opiekun, prof. Dobrzeniecki) miała wątpliwą przyjemność odbycia podróży autobusem zastępczym z Torunia do Kutna. Pociąg ostatecznie dojechał do Warszawy z „zaledwie” godzinnym opóźnieniem.

Czym prędzej wyruszyliśmy na ul. Czerniakowską 100, gdzie mieści się Departament Informatyzacji i Rejestrów Sądowych Ministerstwa Sprawiedliwości.

Po przywitaniu się ze studentami z Uniwersytetu w Białymstoku i odebraniu przepustek zostaliśmy zaproszeni do sali seminaryjnej. Przywitał nas Zastępca Dyrektora Departamentu – Pan Artur Żuk, który przedstawił nam wiele ciekawostek na temat rejestrów sądowych (m.in. KRS, rejestru zastawów, rejestru ksiąg wieczystych czy powstającego Krajowego Rejestru Zadłużonych). Dowiedzieliśmy się także, na czym polega elektroniczne postępowanie upominawcze i jaka przyszłość czeka postępowania rejestrowe. W drugiej części spotkania Pan Adrian Orliński pokazał nam, jak wygląda zakładanie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przez internet. Jak się okazało, różnych wariantów umowy spółki zawieranej na formularzu jest… ponad 1000! Trzecim i ostatnim prelegentem była Pani Danuta Szczepańska, której wystąpienie uzmysłowiło wszystkim na sali, na jak ogromną skalę działa repozytorium dokumentów finansowych. Zaciekawiły nas także zmiany, jakie czekają przedsiębiorców składających sprawozdania finansowe drogą elektroniczną. W międzyczasie zaszczycił nas swoją obecnością sam Dyrektor Departamentu – Pan Zbigniew Wiśniewski.

Zaraz po zakończeniu seminarium zjedliśmy wspólnie obiad i zakwaterowaliśmy się w hotelu. Tego samego dnia skorzystaliśmy jeszcze z zaproszenia Koła Naukowego Prawa Nowych Technologii UW. Podczas wieczornego spotkania tego koła wieloletni specjalista w NASK, Pan Mecenas Artur Piechocki, opowiedział nam o tym, co każdy prawnik powinien wiedzieć na temat domen internetowych.

Następnego dnia rano czekało nas zwiedzenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL mieszczącego się na ul. Rakowieckiej.

Z możliwości bezpłatnego zwiedzania muzeum z przewodnikiem mogliśmy skorzystać dzięki uprzejmości Ministerstwa Sprawiedliwości. Muzeum nie zostało jeszcze otwarte dla szerszej grupy zwiedzających, ale wizyta w nim i tak wywarła na nas piorunujące wrażenie. Szczególnie przemawiająca do wyobraźni była zapadnia szubienicy znajdująca się w podziemiach aresztu. To w tym miejscu prawdopodobnie stracił życie gen. August Emil Fieldorf, pseudonim „Nil”.

Punktualnie o godz. 13:00 dotarliśmy do Ministerstwa Cyfryzacji.

Na miejscu dołączyli do nas koledzy z Uniwersytetu Warszawskiego. Podczas seminarium w Ministerstwie Cyfryzacji mieliśmy przyjemność wysłuchać wystąpień Pana Jakuba Drożdża z Biura Ministra, Pana Naczelnika Łukasza Skowrona z Departamentu Zarządzania Usługami i Pani Kamili Gruca z Departamentu Rozwoju Usług Cyfrowych. Z naszej perspektywy szczególnie interesujące okazały się plany rozwoju portalu gov.pl, aplikacji mObywatel i poszerzenia Systemu Rejestrów Państwowych o dwa nowe komponenty: Rejestr Danych Kontaktowych i Rejestr Dokumentów Paszportowych. Liczne pytania wywołały nadchodzące zmiany w dowodach osobistych, na których niebawem mają się znaleźć dane biometryczne w postaci dwóch odcisków palców. Eksperci z Ministerstwa Cyfryzacji skutecznie rozwiali nasze wątpliwości.

Po zakończeniu seminarium wszyscy uczestnicy bezpiecznie wrócili do swoich domów.

W tym miejscu chcielibyśmy przekazać szczere wyrazy wdzięczności:

• Pani Anecie Michalskiej-Linek z Biura Komunikacji i Promocji Ministerstwa Sprawiedliwości – za nieocenioną pomoc organizacyjną,
  • Panu Jakubowi Drożdżowi z Biura Ministra Cyfryzacji – za wyśmienitą współpracę przy organizacji seminarium,
  • Panu Majorowi, który oprowadził nas po Muzeum Żołnierzy Wyklętych – za wielką pasję, z jaką opowiadał o smutnych losach więźniów,
  • a także naszemu wspaniałemu Opiekunowi, prof. Karolowi Dobrzenieckiemu – za wspólną podróż do Warszawy i troskę podczas całego wyjazdu.

Jesteśmy bardzo zadowoleni ze spotkania ze znakomitymi ekspertami w obu Ministerstwach. Mamy nadzieję, że to dopiero początek naszej współpracy! Poniżej zamieszczamy galerię zdjęć na pamiątkę naszego wspólnego wyjazdu 🙂

One thought on “Relacja z seminariów naukowych w MS i MC

1. Pingback: Działalność koła w roku akademickim 2019/2020 - Studenckie Koło Naukowe Prawa Nowych Technologii