Działalność koła w roku akademickim 2017/2018

atakisieciowe.umk.pl

Organizacja konferencji Ataki sieciowe 2018

Największym osiągnięciem naszego Koła w roku akademickim 2017/2018 było niewątpliwie zorganizowanie VIII edycji ogólnopolskiej konferencji naukowej „Ataki Sieciowe”. Konferencja odbyła się w dniach 16-17 kwietnia 2018 r. na Wydziale Prawa i Administracji UMK. W ciągu dwóch dni mieliśmy okazję wysłuchać łącznie 33 interesujących prelekcji. Wystąpienia były skupione wokół czterech grup zagadnień:

1. Drony i roboty – zagadnienia techniczne i prawne,
  2. Przestępstwa klasyczne z wykorzystaniem komputera,
  3. Ochrona danych osobowych,
  4. Backdoor w oprogramowaniu.

Swoje prelekcje wygłosili zaproszeni przez nas eksperci z dziedziny cyberprzestępczości i ochrony danych osobowych, w tym komandor porucznik Wiesław Goździewicz (NATO), Tomasz Boroń (Naczelnik Wydziału dw. z Cyberprzestępczością Komendy Wojewódzkiej Policji w Bydgoszczy), dr hab. Arkadiusz Lach (prof. UMK), dr Daria Gęsicka oraz przedstawiciele Atos, Immusec i Instytutu Kościuszki. Gościliśmy również studentów i doktorantów z siedmiu polskich szkół wyższych: Uniwersytetu Warszawskiego, Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie, Wojskowej Akademii Technicznej im. Jarosława Dąbrowskiego w Warszawie, Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytetu Technologiczno-Przyrodniczego im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich w Bydgoszczy, Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie i Uniwersytetu w Białymstoku. Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Mikołaja Kopernika reprezentowało podczas konferencji trzynaścioro studentek i studentów.

O organizowanej przez nas konferencji pisano nawet w mediach. Zachęcamy do przejrzenia agendy i obejrzenia plakatu. Więcej informacji o tej i poprzednich edycjach jest dostępnych na stronie konferencji.

Uczestnictwo w konferencjach naukowych

Spośród kilku wydarzeń naukowych, w których wzięli udział członkowie koła, należy wymienić przede wszystkim konferencję „Cyber Crime Investigation Conference”, na którą otrzymaliśmy zaproszenie ze strony NATO. Odbyła się ona w dniach 20-22 marca 2018 r. w Bydgoszczy. Wyjątkowo interesujące prelekcje na tematy związane z cyberprzestępczością wygłosili przedstawiciele NATO, wymiaru sprawiedliwości, służb ochrony porządku publicznego i innych instytucji zaangażowanych w prowadzenie dochodzeń z zakresu przestępczości cybernetycznej.